Opłata interchange – nowe maksymalne stawki.

29 stycznia 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ustawy o usługach płatniczych. Najważniejsza zmiana jaką ta nowelizacja wprowadziła jest obniżenie maksymalnej ustawowej stawki opłaty interchange dla krajowych transakcji płatniczych wykonywanych przy użyciu kart płatniczych.

Opłata interchange to opłata ustalona przez organizację kartową z tytułu transakcji płatniczej wykonywanej przy użyciu karty płatniczej, uiszczana przez agenta rozliczeniowego na rzecz wydawcy karty płatniczej.

Nowe maksymalne limity.

Do tej pory opłata interchange nie mogła przekroczyć 0,5% wartości jednostkowej krajowej transakcji płatniczej.  Zgodnie z nowymi regulacjami, stawka opłaty interchange nie może być wyższa niż:

0,2% wartości jednostkowej krajowej transakcji płatniczej wykonanej przy użyciu karty debetowej oraz

0,3% wartości jednostkowej krajowej transakcji płatniczej wykonanej przy użyciu karty kredytowej.

W przypadku karty płatniczej innej niż karta debetowa lub karta kredytowa (np. karty obciążeniowej) stawka opłaty interchange nie może przekroczyć 0,3% wartości jednostkowej krajowej transakcji płatniczej.

Powyższe limity odnoszą się do krajowej transakcji płatniczej, to jest takiej transakcji, w przypadku której dostawca płatnika i dostawca odbiorcy prowadzą działalność na terytorium Polski.

Dla przypomnienia, płatnik to osoba składająca zlecenie płatnicze, zaś osoba będącą odbiorcą środków pieniężnych stanowiących przedmiot transakcji płatniczej jest odbiorcą.

Opłata interchange a inne instrumenty płatnicze.

Należy pamiętać, że powyższe limity stawki opłaty interchange odnoszą się do krajowej transakcji płatniczej z użyciem kart płatniczych jako instrumentów płatniczych. Jednakże instrumentem płatniczym może być także inne urządzenie np. aplikacja płatnicza zainstalowana na smartfonie. Do transakcji z użyciem innych niż karty instrumentów płatniczych powyższe limity nie znajdują zastosowania.

Maksymalnych stawek interchange od jednostkowej krajowej transakcji płatniczej wykonywanej przy użyciu karty płatniczej nie stosuje się także w okresie 5 lat od rozpoczęcia działalności przez nową organizację kartową.

Wkrótce jednolite opłaty w całej UE.

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych jest zgodna z założeniami unijnego rozporządzenia, które ma określić takie same zasady rozliczania opłat interchange w Unii Europejskiej. Zgodnie z unijnymi ustaleniami, opłata interchange dla transakcji międzynarodowych kartami debetowymi ma wynosić maksymalnie 0,2 proc. wartości transakcji, zaś dla transakcji kartami kredytowymi 0,3 proc. wartości transakcji.

Karta debetowa i karta kredytowa – zdefiniowane.

W związku z rozróżnieniem stawek opłaty interchange przy odmiennych rodzajach kart płatniczych, do ustawy o usługach płatniczych wprowadzono formalne definicje karty debetowej i kredytowej. Karta debetowa została zdefiniowana jako karta płatnicza umożliwiającą wykonywanie transakcji płatniczych, z wyjątkiem transakcji w ciężar środków pieniężnych udostępnionych użytkownikowi z tytułu kredytu. Natomiast karta kredytowa jako karta płatnicza umożliwiającą wykonywanie transakcji płatniczych w ciężar środków pieniężnych udostępnionych użytkownikowi z tytułu kredytu.

Udostępnij:
 • email
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • Wykop
 • RSS

Podobne tematy:

12 Komentarzy do Opłata interchange – nowe maksymalne stawki.

 1. makis pisze:

  bardzo interesujący artykuł. Wszystkie info dokładnie na czasie, czyli tak jak lubię 😉 serdecznie pozdrawiam i oby te wszystkie zmiany wyszły nam na lepsze 😉

 2. Maciej pisze:

  Nowelizacja ustawy jest niewątpliwie dobrą wiadomością, dla podmiotów muszących uiszczać opłatę interchange. Jednak czy obniżenie tej opłaty da jakieś korzyści płatnikom? Nadal z wielu sklepach płatności kartą przyjmowane są np. od 20 złotych, po to aby „opłacało” się podmiotowi wykonanie przez klienta takiej transakcji. Nowelizacja powinna to zmienić. Ale czy zmieni?

 3. Marcin pisze:

  wątpię czy to zmieni, chodź powinna, takie ustanowienie limitów od ilu złotych można płacić kartą to śmiech na sali … jak byłem w pewnym sklepie to płatność była od 50 zł … kompletna porażka …

 4. Marek pisze:

  Czesc 🙂 Muszę Ci cos powiedziec, mianowicie to, ze na Twoje teksty można stawiac wrecz w ciemno, zawsze jest wiadomo, ze kazdy kolejny będzie swietnym tekstem :p Mam nadzieje, ze nie masz w zadnych najblizszych, albo i nawet nieco bardziej odleglych planach, zakonczenia dzialalnosci blogowej, ponieważ chcialbym czytac Cie jeszcze dlugo 🙂

 5. To która karta jest kredytowa a która debetowa, nie do końca jest takie jasne. Organizacje płatnicze nie zawsze opisują taką kartę odpowiednim dopiskiem.

 6. Marcin pisze:

  Witam no już dawno nie widziałem takiego bloga, na którym byłoby wszystko tak jasno wytłumaczone. Bardzo mi się podobał artykuł, o nieruchomościach, który został nie dawno opublikowany. Jest to chyba przedostatni wpis przed tym. Będę tu wchodził i zobaczymy, czy nadal będziesz tak pisał jak do tej pory.

 7. Marek pisze:

  bardzo ciekawy artykuł

 8. Monika pisze:

  To ograniczenie dla płatności kartą jest czasami bardzo uciążliwe. Obecnie większość z nas przyzwyczaiła się do plastiku i czasem nawet 5 zł nie ma w portfelu i wtedy pojawia się problem. A bankomaty niestety nie są na każdym kroku dostępne, albo są ale nie naszego banku gdzie znów musimy zapłacić prowizję. Mam nadzieję, że przepis ten zostanie tak wprowadzony w życie że najwięcej skorzystają z niego finalni odbiorcy produktu…

 9. Kasia pisze:

  Hej 🙂 Mam do Ciebie pytanie, mianowicie brzmi ono nastepujaco, czy są może jeszcze jakieś miejsca w internecie, gdzie można czytac Twoje teksty? Niekoniecznie takie blogowe, po prostu masz duzy talent do pisania, no i szczerze mysle, ze cokolwiek by nie powstało spod Twojego pióra, z cala pewnoscia byloby wartosciowe 🙂

 10. Aleoo pisze:

  Według mnie obniżenie maksymalnej ustawowej stawki opłaty interchange jest bardzo dobrym posunięciem. Limity nie są nie wiadomo jak wygórowane.. Każdy z nas w dzisiejszych czasach posiada kartę debetową czy kredytową, bez tego ani rusz..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *