Dane w BIK możesz sprawdzić teraz on-line.

W jaki sposób działa Biuro Informacji Kredytowej pisałem już na blogu, o tutaj: Biuro Informacji Kredytowej  (BIK) – czym jest i jak działa? W publikacji tej wspomniałem, że  klienci banków mają możliwość  sprawdzenia danych jakie zostały o nich zgromadzone w BIK i podejrzeć swoją historię kredytową pobierając stosowne raporty z BIK. Do niedawna wniosek o otrzymanie raportu można było złożyć osobiście w biurze obsługi klienta BIK lub drogą pocztową.

Raport w BIK sprawdzisz teraz on-line.

BIK przygotował nową ofertę dla konsumentów w zakresie dostępu do danych kredytowych, proponując im dostęp do swoich raportów on-line. Oferta ta obejmuje trzy pakiety:

 • Pakiet Monitoring,
 • Pakiet Ochrona,
 • Pakiet Minimalny.

Za Pakiet Monitoring trzeba zapłacić 99 zł rocznie. W zamian otrzymuje się dostęp do 12 raportów rocznie dostępnych on-line. Raporty te zawierają szczegółowe dane, które można grupować i analizować. Zawierają one także ocenę punktową (tzw. scoring) nadaną przez  BIK za wyjątkiem przypadków, gdy jej nadanie nie było możliwe ze względu niepełne dane kredytowe. Klient banku nie będzie mógł także podejrzeć oceny punktowej, gdy jego kredyt był aktywny krócej niż pół roku albo miał opóźnienia w spłacie kredytu dłuższe niż 90 dni.

Pakiet Monitoring umożliwia także otrzymywanie SMS-ów w ramach tzw.  Alertu Twoje Kredyty. BIK powiadamia w nich o wpisach jakie czynią banki w związku ze spłacaniem i poręczaniem kredytów.  Powiadomienia te są wysyłane, gdy następują opóźnienia w spłacie. Otrzymuje się je gdy do BIK-u trafia informacja o zaległościach w spłacie własnych kredytów lub tych, za które udzieliliśmy poręczenia. W tym drugim przypadku poręczyciel zostanie poinformowany przez BIK, gdy opóźnienie w spłacie kredytu przekracza 180 dni a kwota niespłacona jest wyższa niż 200 zł.

Pakiet Ochrona kosztuje z kolei 49 zł. Umożliwia on sprawdzenie historii kredytowej raz na 6 miesięcy, czyli 2 razy w roku.  Nie oferuje wglądu do oceny punktowej.

Pakiet Monitoring i Pakiet Ochrona umożliwiają także otrzymywanie SMS-ów informujących o zapytaniach kredytowych składanych przez banki czy SKOK-i co do naszej osoby. Ma to stanowić ochronę przed wyłudzeniem kredytu z wykorzystaniem naszych danych osobowych, tzw. Alert Strażnik Kredytu.

Pakiet Minimalny jest  darmowy. Umożliwia on sprawdzenie czy posiada się historię kredytową w BIK, oraz raz na 6 miesięcy pobranie informacji ustawowej, czyli informacji udostępnianej na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych. Zgodnie z ustawą osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo do kontroli przetwarzania tych danych zawartych w zbiorach danych osobowych.

Nowe raporty udostępniane przez BIK mają być prostsze i bardziej czytelne w porównaniu do poprzednich. Pozwalają one również na sprawdzenie na podstawie kolorów jakości spłat dokonywanych przez klienta banku. Zielony oznacza spłatę bez opóźnień, żółty opóźnienia nie dłuższe niż 30 dni i czerwone opóźnienia od 30-60 dni.

Dane BIK udostępnia za pomocą swojej strony www.BIK.pl W tym celu należy się zarejestrować zakładając konto użytkownika. Ponadto nadal można je pozyskać jak dotychczas tj. bezpośrednio w biurze BIK lub listownie.

Warto sprawdzić dane w BIK na swój temat.

Raz na jakiś czas warto sprawdzić swoją historię kredytową jaka widnieje w BIK. Zwłaszcza jeśli planujemy zaciągnięcie kredytu. Przekonał się o tym niedawno mój znajomy. Kilka lat temu zaciągnął on kredyt w banku, który rzetelnie spłacał zgodnie z uzgodnionym harmonogramem. Pewnego dnia zadzwoniła do niego pracownica banku domagając się spłacenia zaległości jakie rzekomo powstały przy spłacaniu kredytu. Mój znajomy bardzo się zdziwił ponieważ był przekonany, że spłacał do tej pory raty kredytowe na czas co do grosza. Złożył reklamację w banku i okazało się, że po podwyżce stóp procentowych wysłano mu nowy harmonogram na niewłaściwy adres. Ktoś w banku nie uwzględnił, że kredytobiorca w umowie wskazał inny adres do korespondencji niż adres zameldowania widniejący w dowodzie osobistym. Bank przeprosił i zapewnił, że wszelkie skutki tej pomyłki nie będą obciążać klienta. Kilkanaście miesięcy później kredyt został całkowicie spłacony. Po upływie roku mój znajomy planował zaciągnąć kolejny ale już w innym banku. Zanim jednak złożył wniosek kredytowy dla przezorności zamówił raport w BIK. Po jego otrzymaniu nieco się zdenerwował, gdyż bank w którym posiadał poprzedni kredyt przesłał do BIK dane, iż nie spłacał on solidnie kredytu i miał niewielkie kwotowo zaległości w spłacie 4 rat. Były to raty i zaległości spowodowane błędem banku w przesłaniu nowego harmonogramu. Mój znajomy zmuszony był złożyć kolejna reklamację opisując poprzednią sprawę i załączając pismo jakie otrzymał wówczas od banku. Bank przyznał się do kolejnego błędu i wysłał do BIK zmienione dane, zdejmując z niego odium nierzetelnego kredytobiorcy. 🙂

Udostępnij:
 • email
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • Wykop
 • RSS

Podobne tematy:

5 Komentarzy do Dane w BIK możesz sprawdzić teraz on-line.

 1. Jak Pan uważa: czy jest jakiś powód, żeby przeciętny klient banku sprawdzał swoją sytuację w BIK? Jakie są ewentualne korzyści z takiej wiedzy? Czy można ją jakoś potem w praktyce wykorzystać, np. podczas negocjowania z bankami?

  • Rafał Skiba pisze:

   Myślę, że historia którą opisałem odpowiada na Pana pytanie. Poza tym znając swój scoring w BIK-u, jeśli jest on wysoki klient może podnosić to jako argument na swoją korzyść w trakcie negocjacji warunków kredytu.

 2. dokładnie możesz co nieco ugrać z bankami, bardzo przydatne jeżeli planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny to musisz trochę popracować nad swoją hiostorią w BIK 🙂

 3. Karol pisze:

  Fajną opcję jest możliwość ustawienia sobie powiadomienia o weryfikacji BIK przez banki. Jeśli więc złożymy wniosek o kredyt bankowy to w momencie kiedy bank będzie weryfikował naszą historię kredytową w BIK, zostaniemy automatycznie powiadomieni o tym fakcie przez SMS. Szczególnie dobre jest to w sytuacji kiedy ktoś na nasz dowód osobisty starał by się o uzyskanie kredytu. A takie przypadku mają miejsce ostatnio dosyć często..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *