Kwota wolna od zajęcia w egzekucji z rachunku bankowego – nowe zasady.

08 września 2016 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2015 poz. 1311).  Ustawa ta zmienia m.in. brzmienie art. 54 ust. 1 prawa bankowego, określającego wysokość kwoty wolnej od zajęcia w toku egzekucji komorniczej prowadzonej z rachunku bankowego.

Tak było.

Do tej pory przepis ten stanowił, że środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych należących do jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych przez nią umów, są wolne od zajęcia do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłaszanego przez Prezesa GUS za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego. Gdy dochodziło do zajęcia powyższych rachunków, bank był zobowiązany do przekazania komornikowi pieniędzy tylko ponad kwotę wolną od zajęcia, która w ostatnim czasie wynosiła przeszło 12 tys. zł. Przywilej kwoty wolnej od zajęcia w tej wysokości stosowany był jednorazowo w związku z zajęciem rachunku bankowego, a kwota ta nie była odnawialna. Po jej wyczerpaniu środki pieniężne znajdujące się na rachunku bankowym dłużnika podlegały przekazaniu do komornika w całości. Więcej na ten temat pisałem tutaj: Egzekucja komornicza z rachunku bankowego.

Tak jest po zmianach.

Nowe brzmienie art. 54 ust. 1 prawa bankowego, utrzymuje generalną zasadę, że kwota wolna od zajęcia ma zastosowanie do środków pieniężnych znajdujących się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów. Jednak zmianie ulega sposób obliczenia i wysokość kwoty wolnej od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego. Po zmianach wolne od zajęcia są środki znajdującego się na rachunku bankowym o charakterze oszczędnościowym należącym do osoby fizycznej, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu.

Oznacza to, że nowa kwota wolna od zajęcia w wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązuje dla każdego miesiąca oddzielnie (czyli aktualnie 1387,50 zł). Kwota wolna od zajęcia nie ma już zatem charakteru jednorazowego przywileju. Teraz ma ona charakter limitu odnawialnego, stosowanego w każdym miesiącu kalendarzowym trwania zajęcia rachunku przez komornika.

Bez zmian pozostaje zasada, że środki pieniężne zgromadzone na rachunku oszczędnościowym, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym oraz na rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej prowadzonym dla kilku osób fizycznych są wolne od zajęcia do wskazanej wysokości niezależnie od liczby współposiadaczy takiego rachunku. Poza tym środki pieniężne zgromadzone na innych rodzajach rachunków w dalszym ciągu będą podlegać zajęciu w całości. Wyjątkiem są rachunek rodzinny, o którym pisałem ostatnio oraz rachunek powierniczy.

Elektroniczne zajęcie rachunku.

W odniesieniu do egzekucji z rachunku bankowego zmienia się także sposób zajęcia rachunku bankowego przez komornika. Możliwe będzie elektroniczne zajęcie takiego rachunku. Banki zobowiązane zostały do prowadzenia systemów teleinformatycznych obsługujących ten sposób zajęcia rachunków bankowych. Zawiadomienie o zajęciu sporządzone przez komornika w wersji elektronicznej będzie przesyłane do takiego systemu, a odnotowanie zajęcia rachunku dłużnika przez bank będzie następować niezwłocznie tuż po tym. Niewątpliwie zajęcia rachunków dokonywane w ten sposób będą realizowane  szybciej niż dotychczas. Zawiadomienie o zajęciu rachunku bankowego będzie skuteczne także w przypadku niewskazania konkretnego rachunku bankowego należącego do dłużnika.

W SKOK-ach ten sam limit kwoty wolnej od zajęcia. 

Analogiczne, zmienione zasady co do kwoty wolnej od zajęcia egzekucyjnego będą stosowane w przypadku egzekucji z rachunków prowadzonych przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-rozliczeniowe (SKOK-i). Limit tej kwoty  dla oszczędności członka kasy również ustalono do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie.

Udostępnij:
 • email
 • Facebook
 • LinkedIn
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • Wykop
 • RSS

Podobne tematy:

125 Komentarzy do Kwota wolna od zajęcia w egzekucji z rachunku bankowego – nowe zasady.

 1. Krzysztof Nosal pisze:

  Mam pytanie , odnośnie nowego prawa . Posiadam na przykład 10 rachunków bankowych . Czy na każdym obowiązuje kwota wolna czy tylko na jednym , a reszta może być zczyszczona do zera .

  • Rafał Skiba pisze:

   Obowiązuje jedna kwota wolna od zajęcia dla środków pieniężnych jakie dłużnik zgromadził na swoich rachunkach bankowych. Czyli bez względu na to czy będzie to jeden rachunek czy dziesięć kwota wolna dla pieniędzy na nich zgromadzonych wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia w każdym miesiącu trwania egzekucji.

   • Krzysztof Nosal pisze:

    Dziękuje

   • chaque64 pisze:

    Mam z tego rozumieć, że jeżeli na konto przyjdzie mi renta w wysokości 425 zł, to komornik nie będzie mógł mi tego zabrać?

    • Rafał Skiba pisze:

     Jeżeli będzie to jedyny rachunek oszczędnościowy i jego saldo po zaksięgowaniu wpływu renty w tej wysokości nie przekroczy opisanej kwoty wolnej od zajęcia to odpowiedź brzmi tak.

    • chaque64 pisze:

     Dziękuję

    • artur pisze:

     Źle rozumiesz!!!
     Kwota wolna od zajęcia komorniczego po zmianach powstała dlatego, żebyś możesz zrobić opłaty(jak przystało na XXI wiek), natomiast rentę musisz zgłosić do komornika, a wtedy on wysyła pismo do banku i również masz ją dla siebie.
     Przykład –
     Jeżeli komornik już raz zabiera Ci część renty z ZUSu, to przecież nie może drugi raz zabrać Ci z tego samego(bo przecież jest ochrona minimalnej kwoty). To samo jest z wynagrodzeniem z pracy – jeżeli już zabiera Ci z pensji, to przecież nie wolno mu zabrać drugi raz z tego samego. Ale to już Ty musisz sam zgłosić do komornika, że to czy tamto to pensja czy renta(te kwoty przecież są chronione).

   • Miro pisze:

    Prosze o dokladne sprecyzowanie jest to dlamnie wazne

   • Kuba pisze:

    Witam pytanie czy takie operacje sa dozwolone w przypadku zajecia na koncie:
    Wplacam srodki na konto np 200€ po czym w tym samym banku robie przelew z przewalutowaniem na pln co daje 800zl po czym place rachunki 400 zl wyplata z bankomatu 100 a reszte bank blokuje tzn limit 1500 w tym wypadku znika w dzien bank tlumaczy 200€+800zl+400+100 to wykozystuje limit czy tak mozna?

   • Jarek pisze:

    dzień dobry
    mam pytanie mam konto zajęte przez komornika od sierpnie tego roku na które są wpływy tylko z Zus emerytura 1400 zł. Nie pobierałem środków, bo żyliśmy z wypłaty żony. Byłem wczoraj w banku i miałem dostępne tylko 1400zł nadwyżkę bank przelał komornikowi. Czy miał takie prawo były to pieniądze pochodzące z mojej emerytury nie było zadnych innych przelewów. Czy komornik powinien oddać mi te pieniądze

   • rem pisze:

    witam. czy to 75% minimalnego wynagrodzenia liczone jest od sumy brutto czy netto bo nigdzie nie ma takiej informacji i jak stanowi to odpowiednia ustawa? Jakie jest minimalne wynagrodzenie w marcu 2019 od jakiej bank oblicza sumę zwolnioną od egzekucji komornika?

  • Bartosz pisze:

   Mam pytanie. Mam komornika i mam zajdcie rachunkow. Nie rozumiem co oznacza ze srodki zostana zajete na rachunku do wysokosci wierzytelnosci. Czyli nie zostanie mi nic z minimalnego wynagrodzenia i renty socjalnej na zycie? Z gory dziekuje za odpowiedz.

  • Aśka pisze:

   Mam pytanie ,czy stypendium mojej córki wplywajace na moje konto jest wliczane do uzyskania kwoty wolnej

 2. daniel pisze:

  Mam pytanie….co w przypadku gdy na rachunek bankowy wpływa pensja już uprzednio pomniejszona o zajęcie komornicze a jest to kwota wyższa niż w/w 75 % minimalnego wynagrodzenia za prace ???

 3. Czytelnik pisze:

  Mam pytanie czy nowy limit będzie dotyczył nowych zajęć, dokonanych po 08 września 2016r. czy również tych dokonanych przed 08 września 2016r.? Co w przypadku gdy jest zajęcie rachunku przed 08 września 2016r. objęte starym limitem i dochodzi nowe zajęcie po 08 września 2016r. ?

  • monika71 pisze:

   dotyczy to róniez zajęć sprzed 8.09.2016 r – w dniu dzisiejszym zostałam pozbawiona wszystkich pieniędzy jakie miałam na rachunku w ING (bo juz od początku września dokonywałam tam operacji w dozwolonej kwocie 1380,00 zł). Wniosłam reklamację ponieważ bank wcześniej nie poinformował mnie o takich zmianach.
   Zostałam z kwotą 0,71 zł do końca miesiąca

   • Andrzej pisze:

    Ja również mam podobny problem. Pytałem w mBanku i uzyskałem odpowiedź, że nowe regulacje nie dotyczą „starych” zajęć komorniczych oraz, że wynika to bezpośrednio z Ustawy… Chyba mijają się z prawdą… Czas zmienić bank…

    • Andrzej pisze:

     mBank już się zreflektował (lub też zostało to wymuszone) i działa zgodnie z literą Ustawy

    • Maniek pisze:

     U mnie na koncie mbank dalej postępuje wg starych zasad, gdyż twierdzi, nże zajęcie jest sprzed zmiany prawa bankowego. Można temu jakoś zaradzić czy niestety nie. Nadmienię, że spłacam na koncie kredyt i obawiam się, że rata zamiast na kredyt pójdzie do innego źródla.

   • Magda pisze:

    Ja aktualnie wytoczyłam sprawę przeciwko ING, bo przekazywali komornikowi alimenty, które otrzymywałam na córkę – pół roku pisania reklamacji było na nic 😉

 4. GAFI pisze:

  Witam.
  Czy automatycznie u kazdego na zajetym koncie bankowym nastapi taka zmiana? Przykladowo pod koniec TEGO miesiaca spodziewam sie wplywu powyzej 2tys zl,oznacza to,ze juz w TYM miesiacu pieniadze zostana zabrane z konta? Pozdrawiam.

 5. Kasia pisze:

  Witam,

  Dostalam dzis przelew wynagrodzenia za prace na rachunek objety zajeciem. Bank calosc srodkow przekazal komornikowi. Nie pozostawil kwoty wolnej od zajecia (1400zl).

  Czy mial do tego prawo? Czytajac artykul wnioskuje – ze nie.
  dziekuje za pomoc.

  • Agata pisze:

   Witam ja jestem w podobnej sytuacji. Z tego co zdążyłam sie zorientować to wszystkie banki oprócz mbanku w którym mam konto wprowadziły nowa kwotę wolna. Mbank widocznie ma za nic nowe przepisy. Złożyłam skargę do KNF i Rzecznika Finansowego,teraz pozostaje tylko czekać.

   • Daniel pisze:

    Pani Agato mam podobny przypadek z mbankiem. Ciekaw jestem jak skończyła się Pani sprawa, bo chciałbym podjąć walkę o odzyskanie bezprawnie zabranych środków z mojego rachunku.

  • Elektra pisze:

   W odpowiedzi posłużę się przykładem: na rachunku bankowym zostaje kwota z poprzedniego miesiąca powiedzmy 580 zł.przychodzi zajecie komornicze, powiedzmy 10 dnia miesiąca. Tak więc na dzień zajęcia mam kwotę 580 zł… Robię kilka przelewów, płacę kartą i na rachunku zostaje mi 20 zł. Wpływa wynagrodzenie za pracę, np. 1800 zł. Bank przelicza 580 zł na dzień zajęcia + 1800 zł wynagrodzenia = 2380 zł, minus 1500 zł kwota wolna = 880 zł, które przekazuje komornikowi. Tak więc nie ma znaczenia kwota, którą dostajemy na konto, tylko suma środków i suma wpływów w danym miesiącu. Nie wykorzystana kwota wolna z jednego miesiąca nie przechodzi na następny miesiąc. Dane na własnym przykładzie 🙁

 6. Ewa pisze:

  czy jesli zobowiązanie komornicze posiadam jako osoba fizyczna, komornik może zająć rachunek firmowy? Czy jest jakas kwota wolna od zajęcia?

 7. alina pisze:

  Czyli jak jest zajęte konto i skonczyla się kwota wolna to komornik zabiera wszystko i kwota wolna z nowych przepisów nie dotyczy dobrze rozumiem?

 8. GAFI pisze:

  Czy wplywy na konto takie jak: „Kosiniakowe”,becikowe,500+ są zwolnione spod zajecia? Bank poinformuje o tym komornika czy trzeba jakies oswiadczenie zlozyc?

 9. chaque64 pisze:

  Wydaje mi się, że nie otrzymam odpowiedź na moje pytanie. Tak jak wielu oczekuję na nią. Rozumiem, że to darmowe porady, ale proszę chociaż o podanie informacji w jakim terminie odpowiadacie. A i tak mimo wszystko pozdrawiam.

 10. Dominiqa pisze:

  Dzień dobry
  co w przypadku gdy na rachunek bankowy wpływa tylko pensja już pomniejszona o zajęcie komornicze, a jest to kwota wyższa niż w/w 75 % minimalnego wynagrodzenia za prace ???

  • Kali pisze:

   Bank zostawi na koncie 1387,50 zł Wszystko to co powyżej prześle na konto komornika. W takiej sytuacji trzeba załatwiać z komornikiem zdjęcie zajęcia z konta przedstawiając mu wyciągi z trzech ostatnich miesięcy dokumentujące to, że na zajęte konto wpływa tylko zajęte wcześniej wynagrodzenie.

 11. Mateusz Dobrowolski pisze:

  Witam
  Czy jesli dzis wykorzystalem kwote 1387.50 bo tylko tyle mogłem to kiedy znów bede mógł coś wykorzystac.?
  Pozdrawiam

 12. mariola pisze:

  mam trzech komornikow na jednym koncie czy tak moze byc

  • Kacper pisze:

   Może ale wtedy musi być rozstrzygnięte, który komornik prowadzi łączny zbieg egzekucji (zakładając, że środki na rachunku nie wystarczą na zaspokojenie wszystkich roszczeń).

 13. Marek S. pisze:

  Lepiej do takiej sytuacji nie dopuszczać…

 14. Maciej M. pisze:

  Witam, w poprzednim miesiącu dostałem przelew na konto w wysokości 4100 zł{ w tym czanie nie było zajęć na koncie ani blokad } z tej kwoty 2700 zł na spłatę zobowiązań w innym banku . Przelewu na uregulowanie zobowiazań w innym banku miałem dokonać nastepnego dnia rano. Niestety okazało się że zostały założone 3 blokady od 3 komorników. Wyplaciłem kwotę wolną od zajęć czyli 1378 zł. Pozostała kwota jest zablokowan.
  W obecnym miesiącu chciałem wyplacić ponownie kwotę wolna od zajęć i przeznaczyć ja na splatę zobowiazania w innym banku, jednak nie mogłem tego zrobić. Skoro kwota wolna 1378 zł obowiązuje co miesiąc a na koncie jest ponad 2700 zł to czemu nie mogę jej wypłacić.

 15. Katerina pisze:

  Proszę mi powiedzieć mam taką sytuację. 1 grudnia dostałam wypłatę 1300 z zaznaczeniem ze to wynagrodzenie za listopad. Dziś dostałam wypłatę za grudzień bo to koniec roku też 1300zl. Okazał o się że niestety mimo że to wynagrodzenie i więcej nie mam na koncie zabrano mi całość dla komornika. Ja rozumiem że w sumie było 2600 Ale to wypłata jedna za listopad był a teraz za grudzień. Czy bank mógł tak zrobić i co ja mogę zrobić. Zostałam bez środków do życia. Proszę o odpowiedz

  • Kali11 pisze:

   Bank nie wie z jakiego tytułu są wpłaty na konto. Praktyka zajęcia z konta wygląda tak, że do obliczania kwoty wolnej od zajęcia na koncie bank bierze saldo konta na pierwszy dzień miesiąca kalendarzowego i sumuje środki jakie wpłynęły na konto. Wszystko co będzie powyżej kwoty wolnej bank przekaże na konto komornika. Jedyne wyjście to tak jak pisałam wcześniej załatwić z komornikiem zdjęcie zajęcia z konta przedstawiając mu wyciągi wskazujące na to że na konto wpływa tylko zajete wynagrodzenie.

 16. malgorzata szydlowska pisze:

  BARDZO MI SIE PODOBA PA?SKA STRONA , CHOCIAZ MIESZKAM ZA GRANICA .SZCZESLIWEGO NOWEGO ROKU 2017 PANIE MECENASIE.M.Szydlowska

 17. Majkel pisze:

  Dzień dobry
  Mam pytanie ile komornik w myśl nowych przepisów z 8 września 2016 może zająć na koncie dłużnika jeśli jest to zadłużenie ALIMENTACYJNE.
  Czy ma prawo zająć wszystkie posiadane środki na koncie na poczet zadłużenia???.
  Wszędzie podają tylko kwotę naliczana miesięcznie zwolnioną od zajęcia.
  W 2016 roku wolne od zajęcia było 1850 zł brutto (czyli 1335,69 zł netto)jednak nie dotyczy ona ponoć alimentów ,stąd moje pytanie bo nigdzie nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi.
  Z góry dziękuje za odpowiedź.
  Pozdrawiam.
  Majkel

  • Rafał Skiba pisze:

   Zgodnie z art. 1083 § 2 k.p.c. wierzytelności z rachunku bankowego podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości. Kwota wolna od zajęcia nie ma zatem zastosowania w przypadku egzekucji alimentów. Wspomniałem o tym tutaj: http://pieniadzeiprawo.pl/egzekucja-komornicza-z-rachunku-bankowego/ Zasada ta pozostała niezmieniona.

   • Majkel pisze:

    Bardzo dziękuje za odpowiedź 🙂
    Nigdzie nie mogłem namierzyć tego przepisu.
    Z drugiej strony trochę to dziwne, że w tym jednym przypadku dłużnik nie ma prawa do zachowania środków do życia i zostaje z dnia na dzień bez złotówki na chleb, pomijam inne aspekty prawa dzięki którym ów zadłużenie powstało i na to komornik ma już „wywalone”.
    Pozdrawiam
    Majkel

   • mattias pisze:

    Bardzo dziekuje za odpowiedz również 🙂 .A jeszcze jedno pytanie czy kwota wolna dotyczy tylko wynagrodzen z umow o prace czy np rowniez dochodów z innych zrodel?

    • Rafał Skiba pisze:

     Dla zastosowania kwoty wolnej nie ma znaczenia czy środki zgromadzone na rachunku pochodzą z wynagrodzenia za pracę czy z dochodów z innych źródeł.

 18. Nina pisze:

  Dzien dobry,
  Dostaje stypendium naukowe, komornik zajal mi polowe stypendium, dzwonilam w sprawie reklamacji do mbanku, skierowano mnie do komornika, niestetybez odzewu, co moge zrobic? z gory dziekuje

 19. Kamil pisze:

  Witam, posiadam konto w MBanku, na którym mam dwie blokady komornicze. Jedna z 2014, druga z 2015 roku. Na koncie mam zgromadzone środki w wysokości około 1,300 złotych. Kwota wolna od zajęć to około 10 złotych – tak niska ponieważ dopiero kiedy chciałem wypłacić większą kwotę z konta zorientowałem się, że owe blokady istnieją, nikt ani Komornik ani Bank mnie o nich wcześniej nie poinformował. 1,300 złotych na koncie pozostało, a ja wysłałem do obu Komorników zapytania w związku z jakimi zadłużeniami prowadzą wobec mnie postępowania, ponieważ nigdy nie zostałem o nich przez nikogo poinformowany. Zapytania wysłałem drogą listowną i mailową, ponieważ obie kancelarie mieszczą się w miejscowościach odległych od mojego miejsca zamieszkania o kilkaset kilometrów, ale do tej pory – a minęło już kilka miesięcy – na żadne nie otrzymałem odpowiedzi. Po 8 września 2016 roku kwota wolna od zajęć komorniczych na moim koncie pozostała bez zmian i wciąż to około 10 złotych, MBank tłumaczy że wobec starych blokad zmiany nie obowiązują, mam więc pytanie czy tak jest w rzeczywistości? Pozdrawiam

  • Rafał Skiba pisze:

   W przepisach przejściowych ustawy z dnia 10 lipca 2016 r. o zmianie ustawy ? Kodeks cywilny, ustawy ? Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, ustawodawca nie określił wprost jak w przypadku innych zmienianych przepisów dotyczących egzekucji, że zmianę art. 54 prawa bankowego stosuje się do postępowań wszczętych po wejściu w życie ustawy, czyli po dniu 08 września 2016 r. Skoro tak, to moim zdaniem nową kwotę wolną od zajęcia należy stosować także do postępowań wszczętych przed tą datą. Problem pojawia się w odniesieniu do przypadków, gdy posiadacz rachunku będący dłużnikiem wykorzystał już w całości kwotę wolną od zajęcia na poprzednich zasadach. Stosowana ona była jednorazowo jako przywilej nieodnawialny w związku z zajęciem rachunku w toku danego postępowania egzekucyjnego. Wówczas można bronić stanowiska, że w toku tej samej egzekucji kwota wolna od zajęcia już nie przysługuje, ale nie jest to zupełnie jednoznaczne i wolne od wątpliwości.
   Większość banków bez problemów uwzględnia kwotę wolną od zajęcia na nowych zasadach bez względu na datę wszczęcia egzekucji.

   • Kamil pisze:

    Witam. Dziękuję za odpowiedź. Przypadkiem trafiłem na Pana blog, robi Pan wiele dobrego udzielając porad i wyjaśniając ludziom wiele ważnych kwestii, często dla nich niezrozumiałych i zawiłych. Serdecznie pozdrawiam.

 20. Oskar pisze:

  Witam, na dzień dzisiejszy posiadam 900zł środków wolnych od zajęcia komorniczego, jeżeli luty zacznę z kwotą powiedzmy 600zł to teoretycznie w lutym kwota wolna od zajęcia wynosi 600 + 1387.50 nowych środków ?

  • Kali11 pisze:

   Nie. We wcześniejszych komentarzach była o tym informacja. Kwota wolna od zajecia to 1387.50 i składa się na nią saldo konta na pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca plus wpływy na konto w danym miesiącu kalendarzowym.

 21. kari pisze:

  Witam 🙂
  Właśnie zobaczyłam na rachunku bankowym blokade komornicza na 140zl z groszami.
  Nigdy nie zostałam o niczym poinformowana. Ani przez komornika ani przez bank.
  Niestety nie ma informacji z jakiego tytułu jest to zajęcie.

  Czy jest to zgodne z prawem ?

 22. Idzik pisze:

  Witam, dzisiaj zobaczylam zajęcie komornicze na koncie w aplikacji mobilnej na kwotę 1400zl.jesrem osoba samotnie wychowujaca trojke dzieci. Wynajmuje mieszkanie. Nie pracuje, ponieważ wychowuje dzieci, najmniejsza ma 1,5roku.moje wpływy na konto to :trzy razy 500+,alimenty na dwoje dzieci 780zl,zasilek rodzinny na dwoje dzieci 210zl,oraz zasilek z mopsu 300 zł. Moje wydatki to oplata wynajmowanego mieszkania 1200zl,rachunki 250zl,oraz życie. Kwota która moge wybrać to 1310zl,co komornik może mi zabrac a co nie

  • Rafał Skiba pisze:

   Proszę mnie nie pytać, co w konkretnej sytuacji komornik może zająć a co nie, ponieważ nie taka jest rola zamieszczania komentarzy na blogu. Generalnie środki pieniężne znajdujące się na rachunkach bankowych pochodzące ze świadczeń, dodatków i zasiłków, wymienionych w art. 833 par. 6 k.p.c. są wolne od zajęcia na podstawie art. 54a prawa bankowego jako niepodlegające egzekucji. Wymienione przez Panią wpływy należałoby do tej kategorii zakwalifikować. Odsyłam do zakładki akty prawne, w której można te przepisy odszukać i się z nimi zapoznać.

 23. Mama pisze:

  Witam mam pytanie czy bank ing stosuje sie do nowych zasad zwiazanych z kwita wolna? Poniewaz mam zajecie na kwote okolo 1700 ale spłacam regularnie co miesiąc niestety. Zajecie na koncie dalej jest i nie zmniejsza sie z kazdym miesiacem zastanawiam sie jak to bedzie poniewaz dostane ulge na dziecko w kwocie. 1600 zl i teraz nie wiem czy komornik zabierze mi te pieniazki chociaż. Do całej splaty zostało mi jakies 400 zl bardzo prosze o pomoc. Pozdrawiam

 24. Roman pisze:

  Dzień dobry,
  Mam ujemne saldo debetowe, które pomału starałem się spłacać. Konto jest zajęte prze komornika. Dzisiaj zorientowałem się, że komornik zabrał wszystkie środki do maksimum debetu, czy miał do tego prawo? Jeśli nie, to co mogę zrobić? Jak mam spłacić debet bankowy, jeśli komornik będzie zabierał wszystkie moje wpłaty? Co z odsetkami od debetu? Pozdrawiam serdecznie i będę wdzięczny za odpowiedź

 25. Aga pisze:

  Witam co w sytuacji gdy na rachunku mam zbieg egzekucji.wykorzystałam kwotę wolną w całości na starych zasadach
  Bank zablokował mi kwotę 2000.
  Czy teraz w ramach nowej kwoty wolnej bank powinien mi tę środki udostępnić ??proszę o szybką odpowiedzi

 26. Adam pisze:

  Witam
  Co w takiej sytuacji? Mam zaległe alimenty, zarabiam 2.500zł. Komornik pobiera mi z wypłaty (u pracodawcy) 60% tj 1.500zł. Resztę otrzymuję na rękę w gotówce. I teraz pytanie co się stanie jeśli założę konto i pozostały 1.000zł pracodawca będzie mi na nie przelewał? Czy w takim wypadku komornik może zająć pieniądze na koncie?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 27. Piotr pisze:

  Czy moge żądać odszkodowania od banku za wyslanie z konta pieniedzy tj 1200 zl na ktorym dostepne srodki wynosily minus 300 zl. I pojawilo sie saldo -1500 zl niedozwolonych srodkow.

 28. Daniel pisze:

  Złożyłem reklamację w mbanku dotyczącą zablokowania środków na moim rachunku. W odpowiedzi otrzymałem:

  „Szanowny Panie,
  po wpływie zajęcia o nr …. do rachunku eKonto została udostępniona kwota wolna w wysokości 11.820,99 zł, przysługująca na mocy art. 54 ustawy prawo bankowe.
  Jednocześnie należy wskazać, iż mamy do czynienia z zasadą ochrony praw nabytych. Kwestie tą reguluje art. 3 Kodeksu cywilnego, w myśl którego ?Ustawa nie ma mocy wstecznej, chyba że to wynika z jej brzmienia lub celu?. Polega to m.in. na zakazie odbierania lub ograniczania praw podmiotowych poprzez zmianę przepisu prawa. W związku z powyższym, po wykorzystaniu powyższego przywileju nie przysługuje Panu kwota wolna, obliczana według nowych zasad, obowiązujących od 08.09.2016.”

  Moim zdaniem w nie mają racji w oczywisty sposób. Zastanawiam się jakie kroki podjąć, czy złożyć pozew do sądu itd.
  Co myślicie?

 29. Monika pisze:

  Dzień dobry mam konto ror zasiłkowy i komornik wysłał do banku pismo o zablokowanie konta,czy zostanie ono zablokowane.Sa na nim tylko wpływy z mopsu.I mam jeszcze 3 konta na których nic nie wpływa.Czy jeśli mam 4 konta to na każdym musi komornik zostawić mi 1500 zł.

  • Rafał Skiba pisze:

   Tak jak napisałem w artykule, kwota wolna przysługuje niezależnie od liczby zawartych umów rachunku bankowego. Oznacza to, że dłużnikowi przysługuje jedna kwota wolna od zajęcia wynosząca obecnie 1500 zł, bez względu na to ile rachunków bankowych posiada. Natomiast tzw. „wpływy z mopsu” jak Pani je określa, jako świadczenia z pomocy społecznej znajdujące się na rachunkach i tak są wolne od zajęcia na podstawie art. 54a prawa bankowego w związku z art. 833 par. 6 k.p.c. Obydwa te akty prawne są dostępne w stosownej zakładce na blogu, nie ma więc potrzeby abym cytował w całości te przepisy.

   • Piotr pisze:

    Mam pytanie kto to będzie wiedział ile jest rachunków i jakie kwoty wpływają w przypadku kilku ROR ów? Banki nie mają wglądu w inne banki a komornik też nie monitoruje tego online, tylko zajmuje jednym ruchem, Pytanie kto to kontroluje ile kwot jest na ROR ach, ponieważ te systemy chyba nie są takie rozwinięte. Pytam czy czasami nie jest to robione proporcjonalnie np 5 ror ów to kwota wolna na każdym 300 zł ? Bardzo proszę o odpowiedź ponieważ wcześniejsze odpowiedzi w tej kwestii są nie precyzyjne Dziękuję

 30. Mona pisze:

  Witam, mam zajęcie komornicze na rachunku bankowym. 30 stycznia wypłaciłam kwotę pozostałą na koncie z limitu styczniowego przez bankomat. Niestety bank zaksięgował sobie tę transakcję dopiero 01.02 i pomniejszył mi wolną kwotę za luty. Czy miał prawo tak zrobić??

 31. Radek pisze:

  Mam pytanie odnośnie zbieżności dwóch zajęć: z rachunku bankowego od jednego komornika, który nie złożył wniosku do pracodawcy o zajęcie wynagrodzenia oraz innego – właśnie na wynagrodzeniu. Środki wpływają na to samo konto. Ile wobec tego maksymalnie mogą obaj komornicy zabrać? Z wynagrodzenia połowę, prawda? z rachunku bankowego 75%? czyli generalnie nawet i 90% pensji jeśli ktoś zarabia powiedzmy 10000zł? Czy może jest jakieś prawo które temu zabrania i komornik musi wziąć pod uwagę działania drugiego? Nie znam się…

  Bardzo proszę o pomoc w interpretacji…

  Pozdrawiam

  • Kali11 pisze:

   Najlepiej napisać do tego drugiego komornika pismo o zajęcie wynagrodzenia za pracę. W takiej sytuacji dochodzi do zbiegu zajęcia i ten drugi komornik jest zobowiązany przekazać sprawę do tego pierwszego a wtedy u tego pierwszego załatwić zdjęcie zajęcia z konta ale to już po przejęciu przez niego sprawy.

   • Radek pisze:

    Dzięki wielkie za odpowiedź.

    Czyli jako dłużnik można wnioskować o zmianę charakteru zajęcia czy taką moc ma tylko wierzyciel?

    Raz jeszcze dzięki…

 32. Krzysiek pisze:

  Witam

  Na konto mojego pracodawcy w lutym wszedł komornik. W dniu 15.02.2017 roku kończy mi się umowa o pracę i naliczony mi zostaje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 64 dni (za 2015,2016 i kilka dni 2014) oprócz normalnej należnej pensji. Nadmieniam że zarabiam więcej niż średnia krajowa. Czy w tej sytuacji komornik może mi obciąć wypłatę wynagrodzenia do średniej krajowej i nie wypłacić ekwiwalentu. Czytałem na internecie że komornik obcina pensje do średniej krajowej. Wdzięczny będę za odpowiedź.

 33. Madzia pisze:

  Podpisałam z bankiem o umowę przy koncie o debet w wysokości 3tyś,przy czym zobowiazalam się do wpłaty min 2 tyś miesięcznie na konto.Wplacilam je,po czym zajeto mi prawie 500zł (komornik).Bank mi nie uruchomił debetu ale zapewniają mnie że komornik też nie dostanie z niego pieniędzy.Jak to możliwe? Czy bank może nie wywiązać się z umowy? Co powinnam teraz zrobić? Proszę o podpowiedz

 34. Elektra pisze:

  Witam,zajęcie komornicze wpłynęło do banku 14.02. Przed tą datą miałam (i wykorzystałam) środki w wysokości kwoty wolnej. Czy do kwoty wolnej sumuje się środki sprzed zajęcia?
  Pozdrawiam

 35. Zbyszek pisze:

  Witam posiadam konto w ING.31.01.2017r miałem przesłane pieniądze na konto z tyt.wynagrodzenia za pracę(najniższą krajową).W lutym dostałem przelew 27.02.2017 też najniższą krajową.Niestety bank wysłał całą wypłatę do komornika, ponieważ okres rozliczeniowy w banku jest od 1-go do 28-go i wyszło na to że miałem dwa przelewy w miesiącu, gdzie dla mnie w lutym był jeden przelew.Mam pytanie czy są szanse odzyskania wynagrodzenia?Z góry dziękuję za odpowiedź

 36. Lena pisze:

  pytanie brzmi : Jeżeli ojciec dziecka nie ma zasądzonych alimentów a wysyła je dobrowolnie a matka dziecka ma komornika a kwota wynosi ok. 600 zł to czy komornik mi to zabrac ?

 37. mariola pisze:

  jak mozna sprawdzic dlug

 38. Marlena pisze:

  Witam, zajęcie komornicze na koncie mam od maja 2016, właśnie wpłynęło mi z us zwrot podatku kwota 4470zł na koncie pozostało 1400zł Jak powinno wyglądać potrącenie? Pozdrawiam i z góry dziękuję za info
  Pozdrawiam

 39. Marian pisze:

  Witam
  Mam dwa pytania:
  1. Czy komornik może sam zdecydować o nie zajmowaniu konta bankowego?
  2. Czy posiadając kredyt odnawialny w kwocie np 5000zł. i na koncie figuruje w tej kwocie debet to czy wpływy na te konto w kwocie poniżej 5000zł. będą przekazywane przez bank komornikowi?
  Poizdrawiam

 40. Krzysztof pisze:

  Dzień dobry ja mam takie pytanie czy jak posiadam większą kwote na kacie niż kwota zadłużenia to bede mógł wypłacić róznice. Czyli mam na koncie przypuszczalnie 10000 a do spłaty mam 3000 czy te 7000 moge wypłacić? Czy dopiero po zwolnieniu kąta przez komornika?

 41. krzycho pisze:

  a co jeśli na konto wpływa tylko wynagrodzenie a komornik zamiast wynagrodzenia zabił konto bankowe czy można w takim przypadku się bronić by zajmował tylko 50% wynagrodzenia a nie 75%

 42. Kasia pisze:

  Co z kwota wolna od zajęć? Czy można zrobić przelew, zapłacić kartą? Czy tylko wypłacić gotówkę w banku?

 43. Irena pisze:

  Czy jest jakaś szansa „uproszenia” komornika by w wyjątkowej sytuacji nie zabierał mi z konta świadczenia zdrowotnego,które otrzymam jednorazowo wraz z wypłatą?Czy ma takie uprawnienia? Napisałam stosowne pismo z uzasadnieniem i jestem ciekawa czy w ogóle istnieje taka opcja.

 44. katarzyna pisze:

  witam mam pytanie czy jesliposiadam dwa konta w roznych bankach to kwota wolna od zajec jest jedna dla obu kont czy na każdym koncie jest osobna pozdrawiam

 45. Maniek pisze:

  Witam
  Na moje konto wpływają głównie zasiłki z MOPS-ok 80% wszystkich wpływów. Czy te MOPS-skie przychody liczą się jako wpływy i składają na kwotę wolną od zajęcia? Co miesiąc nie przekraczam kwoty 1500zł wszystkich wpływów. Aktualnie balansuję na granicy kwoty wolnej. Czy jeśli ją przekroczę to, wpływy z MOPS-u nie wlicza się w mój przychód? Pracownik socjalny mówi, że Ich wpływy są wolne od zajęcia komorniczego.

 46. Pawel pisze:

  Witam Serdecznie
  W dniu 14 kwietnia na moje konto wplynela mundurowka, srodki te sa przeznaczane na zakup mundurow itd. nie podlegaja zajeciu komorniczemu, z tych srodkow wykorzystalem 500 zl i zostala reszta zablokowana gdyz przekroczylem kwote wolna od zajecia w tym miesiacu, jak moge wziac reszte srodkow? Skoro nie sa one wynagrodzeniem

 47. Wandusia pisze:

  Witam serdecznie .
  Na moje konto na którym również posiadam debet w wysokości 1000 zł wpływają alimenty w kwocie 842 zł …limit debetowy mam wykorzystany i alimenty co miesiąc pokrywają ten debet .Jednak w tym miesiącu okazało się ,że bank po otrzymaniu pisma od komornika o egzekucji z mojego konta ,postanowił zablokować mi środki (mimo kwoty wolnej od egzekucji )tłumacząc się tym ,że bank musi zabezpieczyć środki na debet .Żadna informacja o wypowiedzeniu limitu w koncie do mnie nie przyszła a mimo to bank nie chce udostępnić mi środków z debetu na które wpłynęły alimenty .Proszę o info czy bank może tak postępować ?

 48. Bożena pisze:

  Witam, mam pytanie. Adnotacja na str. banku brzmi:” kwota wolna od zajecia 708,11PLN” Co z kwota 1500PLN? Na konto wpływa tylko moja pensja i nie jest to zajecie komornicze tzw. alimentacyjne.

  • Kali11 pisze:

   Wynikałoby z tego że saldo na 1 kwietnia wynosiło ok 780 zł i stąd taka kwota wolna od zajęcia. Na kwotę wolną składa się saldo na pierwszy dzień miesiąca plus kwota wpływów w danym miesiącu kalendarzowym.

 49. Daniela pisze:

  Witam , bank przekazał w ramach egzekucji komorniczej środki jakie wpłynęły w ramach alimentów na dzieci w kwocie 1670 zł wydaje mi sie ze alimenty są kwota wolną od zajęcia czy się mylę co mam zrobić w tej sytuacji? proszę o pomoc

 50. kolo pisze:

  Panie Mecenasie już kilka osób pytało, a Pan jeszcze nie odpowiedział. Co zrobić w sytuacji gdy bank nie stosuje się do nowych przepisów i przekazuje do komornika całość środków zgromadzonych na rachunku bankowym? Czy zwrotu przekazanych środków domagamy się na drodze reklamacji bankowej, pozywamy bank z tytułu poniesionej szkody, składamy skargę na czynność komorniczą a może wytaczamy powództwo przeciwegzekucyjne? A może służą ku temu inne środki? Dziękuje za odpowiedź.

  • Rafał Skiba pisze:

   Jeżeli bank naruszył przepisy o kwocie wolnej od zajęcia to klient może dochodzić sądownie odszkodowania z tego tytułu. Wcześniej jak najbardziej może złożyć reklamację i dopiero w przypadku jej negatywnego rozpatrzenia realizować swoje roszczenie w drodze powództwa.

 51. Ann87 pisze:

  Witam . a co w sytulacji gdy komornik juz zabiera mi część wyplaty
  u pracodawcy a teraz zajął mi konto na ktore wplywaja dodatkowo alimety . co w takiej sytulacji

 52. Maciej pisze:

  Proszę o wyjaśnienie takiej sytuacji. Bank otrzymuje zawiadomienie od komornika o zajęciu konta w połowie miesiąca. Kwota 1500 zł wpłynęła i została wypłacona z tego konta na początku tego miesiąca a więc przed zajęciem komorniczym. Czy w sytuacji gdy w tym samym miesiącu po zajęciu komorniczym wpłynie kolejne 1500 zł to komornik może je zabrać? Czy kwota wolna od zajęcia liczy się od dnia otrzymania wniosku od komornika przez bank czy od początku miesiąca a więc prawo działałoby wstecz gdyż uwzględniono by obrót na koncie który miał miejsce gdy zajęcia jeszcze nie było?

 53. Robert pisze:

  Mam pytanie,
  dnia 12.06 wpłyneło do banku zajęcie od komornika do banku na kwotę 1000zł, 13.06 do banku wpłyneło 2800 zł. Bank zablokował 1300… gdzie logika i czy jest to zgodne z prawem?

 54. KM pisze:

  Jezeli w tym miesiacu wykozystalam kwote wolna od zajecia i przyszedl mi przelew ktory nie zostal odblokowany to jak odblokuje go w przyszlym miesiacu to zabiora mi calosc czy zostawia kwote wolna od zajecia.

 55. Maciek Wwa pisze:

  Mam pytanie, Czy jesli mam zajecie konta, na ktorym jest 0 zl, a przyjdzie mi na konto 200zl nie z wynagrodzenia, tylko np. od brata, to bede mogł wypłacić tą kwotę ? w tym miesiącu nic nie wypłacałem.

  • Rafał Skiba pisze:

   Jeśli kwota wolna od zajęcia nie została w tym miesiącu w całości jeszcze wykorzystana i te 200 zł będzie nią objęte, to powinno być to możliwe.

   • misquamacus pisze:

    witam a jeżeli Ja posiadam dwa konta na pierwsze wpływa pensja a drugiego praktycznie nie używam i dajmy na to że na te drugie ktoś wpłaci te 200zł. to będę mógł je wypłacić?

 56. Monika pisze:

  Czytam komentarze ale nie pojawiło się takie pytanie.

  Podmiot posiada w banku konto PLN i EUR. Bank otrzymał zajęcie komornicze.
  Bank niezwłocznie po wpływie środków na konto EUR dokonuje przewalutowania środków i przekazuje na konto w PLN i następnie do komornika.
  Moje pytanie.
  Czy Bank ma prawo sam przewalutować kwoty na zajęcie i w ten sposób je przekazywać? Jaki kurs wówczas obowiązuje?
  W literaturze nie umiem znaleźć tego przypadku.
  Z góry dziękuje za odpowiedź.

 57. Beata pisze:

  Witam. Czy jest wzór pisma do komornika lub wierzyciela o zwolnienie środków na zajętym koncie , środki które wpływają są pozostałością z zajętego wynagrodzenia i przewyższają kwotę wolną od zajęcia na rachunku bankowym. Czy można je ochronić przed zabraniem.

 58. Buik pisze:

  Witam, proszę o pomoc w udzieleniu odpowiedzi.

  wczoraj dowiedziałem o zajęciu przez komornika konta bankowego na kwotę 2800 zł (niealimentacyjne zjecie), stan mojego konta od początku miesiąca kalendarzowego czyli od 01-07 wynosił 110 zł i nie miałem żadnych innych wpływów na koncie, dziś dostałem wynagrodzenie za prace 1868 zł. Bank odrazu wypłacił -917,69 zł jedna transza a następnie druga -180 zł w sumie – 1097,69 zł pytanie brzmi czy Bank mógł aż tyle mi potracić ? co z moja kwota wolna od potraceń 1500 zł w tym wypadku ? zostało mi = (1868 + 110 = 1968 zł – 1097,69 zł (zjecie komornicze) 880, 31 zł Czy to zgodne z prawem ?

 59. justiola pisze:

  Witam
  A jeśli na zablokowane konto wpływa 500+ i wynagrodzenie zajęte przez komornika to będzie odblokowane 500+ i kwota wolna od zajęcia z tytułu wynagrodzenia?

 60. wz pisze:

  Witam. Co się dzieje jesli mam limit w banku np. 10.000 i jest prawie cały wykorzystany. Dostałem informacje o zajęciu na poczet urzedu skarbowego (vat – prowadze działalność) Na konto wpływa 2000 zł i czy bank je przekazuje do US?

 61. Beata pisze:

  Mam pytanie komornik zaiol mi pensje ale z najnowszej krajowej nic nie może wziąć
  To zablokował mi konto
  Na konto wpływa wypłata alimenty i 500+ile komornik może zająć z tego

 62. Alina pisze:

  Proszę o pomoc. Konto wspólne. Pożyczka odnawialna w koncie. Zajęcie komornicze na jednego z małżonków. Kwota wolna w wys. 1500 wykorzystana. Jak teraz będzie ? W banku powiedzieli, że każdy wpływ powyżej będzie blokowany na poczet pożyczki odnawialnej. Z tego nie możemy korzystać. Czy nie powinna być odblokowana połowa wpływu powyżej kwoty wolnej? Mamy kredyt hipoteczny i tu mamy problem. Proszę o pomoc.

 63. krzynio pisze:

  Witam. A jak będzie gdy mam działalność jednoosobową ale korzystam tylko z rachunku ROR a nie konta firmowego. Czy w takim wypadku mam kwotę chronioną czy nie i co jak taki rachunek zgłoszę do US jako używany do działalności ?

 64. Marta pisze:

  Witam. Czy do kwoty 1500 zł wlicza się też pieniądze które dostałam na konto na początku miesiąca jeszcze przed jego zajeciem? Czy ta kwotę wolna liczy się dopiero od momentu zajęcia.

 65. Barbara pisze:

  Pracuje w zakladzie pracy chronionej moje zarobki to najnizsza krajowa oprocz tego mam rente ktora jest pomniejszona o zajecie komornicze, pensja i renta wplywaja na to samo konto ktore zostalo zajete przez drugiego komornika moj dochod na miesiac to pensja 1360 zl + 562 zl renta, czy wedlug nowych przepisow bank pozwoli mi wykorzystac 1500 zl a reszte przekaze komornikowi? Znaczylo by to ze cala rente zabralo by dwoch komornikow.

 66. Kasia pisze:

  Dzień dobry,
  mam pytanie, na które jeszcze nie było odpowiedzi: rozumiem, że kwota wolna od zajęcia to limit odnawialny co miesiąc w wysokości 1500 zł, ale czy dotyczy tylko wpływów, czy każdego ruchu na koncie? Czyli jesli otrzymuję wynagrodzenie w wysokości 500 zł i potem wypłacam te 500 zł z rachunku bankowego, to mam wykorzystane 500 zł limitu czy 1000 zł? Pytam ponieważ mBank uparcie twierdzi, że każdy ruch na koncie zmniejsza kwotę wolną od zajęcia.

 67. Mariusz pisze:

  Witam mam taki problem z którym nie do końca mogę sobie poradzić. Tuż przed świętami komornik zajął moje konto na które wpłynęło jednorazowo 5.400zł przed tą kwotą było jeszcze 1.000zl których nie zablokował. Z kwoty 5.400 do wypłaty miałem 500 zł. I teraz pytanie o wolne środki czy z tego zajeCIA ja mogę co miesiąc wypłacić wolne środki czy nie? Proszę o pomoc

 68. czytelniczka pisze:

  Dzień dobry, czy jeśli wypacałam 28 kwietnia kwotę wolną od zajęcia, to czy w dniu dzisiejszym 2 maja, kiedy otrzymałam przelew wynagrodzenia również mogę wypłacić kwotę wolną od zajęcia, przysługującą w miesiącu maju?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *